Pompy hydrauliczne są podstawowym elementem układu hydraulicznego i zapewniają źródło mocy większości maszyn. To właśnie one są odpowiedzialne za przekazanie energii na wał pompy, co sprawia, że maszyny mogą pracować wydajnie i sprawnie. Istnieje wiele rodzajów pomp hydraulicznych, które różnią się np. schematem budowy. Niemniej jednak, najmniejsza awaria tego urządzenia, może zatrzymać pracę maszyn, a tym samym narazić przedsiębiorstwo na przestoje i straty finansowe. Regularny serwis może znacznie przedłużyć funkcjonowanie pompy, jednak często jedynym sposobem na przywrócenie fabrycznych parametrów jest jej regeneracja. Na czym ona polega?
Z artykułu dowiesz się:
Regeneracja pomp hydraulicznych- rodzaj pomp
Wspomniane już zostało, że pompy hydrauliczne dzielą się na różne rodzaje. Ich regeneracja będzie przebiegała podobnie, jednak warto wiedzieć jak można te urządzenia rozróżnić. W pierwszej kolejności, możemy dokonać podziału, ze względu na konstrukcję pomp. Wyróżniamy:
- pompy hydrauliczne zębate
- pompy hydrauliczne tłoczkowe, a wśród nich osiowe i promieniowe
- pompy hydrauliczne łopatkowe
- pompy hydrauliczne śrubowe
Kolejno, możemy dokonać rozróżnienia ze względu na typ układu i rodzaj pracy. Wówczas wyróżniamy:
- pompy hydrauliczne jazdy, które pracują w układzie zamkniętym
- pompy hydrauliczne robocze, które z kolei pracują w układzie otwartym
Regeneracja pompy hydraulicznej- jak przebiega?
Regeneracja pompy hydraulicznej zaczyna się zwykle od jej wymontowania, a także rozebrania jej na czynniki pierwsze. Wówczas specjaliści oceniają stan zużycia poszczególnych komponentów i decydują, które z nich wymagają wymiany lub działają wadliwie. Po oględzinach, następuje właściwa regeneracja pompy hydraulicznej(https://hydromotor.pl), czyli zastąpienie zużytych elementów, nowymi, oryginalnymi częściami. Następnie specjaliści poddają pompę hydrauliczną testom i sprawdzają, czy wszystko zostało zamontowane prawidłowo. oceniają także, czy pompa hydrauliczna powróciła do parametrów fabrycznych. Ostatnim etapem jest ponowne zamontowanie jej w maszynie i ponowne sprawdzenie jej działania.