regeneracja pompy hydraulicznej

Regeneracja pomp hydraulicznych- jak przebiega?

5/5 - (4 votes)

Pompy hydrauliczne są podstawowym elementem układu hydraulicznego i zapewniają źródło mocy większości maszyn. To właśnie one są odpowiedzialne za przekazanie energii na wał pompy, co sprawia, że maszyny mogą pracować wydajnie i sprawnie. Istnieje wiele rodzajów pomp hydraulicznych, które różnią się np. schematem budowy. Niemniej jednak, najmniejsza awaria tego urządzenia, może zatrzymać pracę maszyn, a tym samym narazić przedsiębiorstwo na przestoje i straty finansowe. Regularny serwis może znacznie przedłużyć funkcjonowanie pompy, jednak często jedynym sposobem na przywrócenie fabrycznych parametrów jest jej regeneracja. Na czym ona polega?

Regeneracja pomp hydraulicznych- rodzaj pomp

Wspomniane już zostało, że pompy hydrauliczne dzielą się na różne rodzaje. Ich regeneracja będzie przebiegała podobnie, jednak warto wiedzieć jak można te urządzenia rozróżnić. W pierwszej kolejności, możemy dokonać podziału, ze względu na konstrukcję pomp. Wyróżniamy:

  • pompy hydrauliczne zębate
  • pompy hydrauliczne tłoczkowe, a wśród nich osiowe i promieniowe
  • pompy hydrauliczne łopatkowe
  • pompy hydrauliczne śrubowe

Kolejno, możemy dokonać rozróżnienia ze względu na typ układu i rodzaj pracy. Wówczas wyróżniamy:

  • pompy hydrauliczne jazdy, które pracują w układzie zamkniętym
  • pompy hydrauliczne robocze, które z kolei pracują w układzie otwartym

Regeneracja pompy hydraulicznej- jak przebiega?

Regeneracja pompy hydraulicznej zaczyna się zwykle od jej wymontowania, a także rozebrania jej na czynniki pierwsze. Wówczas specjaliści oceniają stan zużycia poszczególnych komponentów i decydują, które z nich wymagają wymiany lub działają wadliwie. Po oględzinach, następuje właściwa regeneracja pompy hydraulicznej(https://hydromotor.pl), czyli zastąpienie zużytych elementów, nowymi, oryginalnymi częściami. Następnie specjaliści poddają pompę hydrauliczną testom i sprawdzają, czy wszystko zostało zamontowane prawidłowo. oceniają także, czy pompa hydrauliczna powróciła do parametrów fabrycznych. Ostatnim etapem jest ponowne zamontowanie jej w maszynie i ponowne sprawdzenie jej działania.